MELİKE ALTINIŞIK

Kurucu, Melike Altınışık Architects - MAA

Melike Altınışık Mimarlık-MAA kurucusu Melike Altınışık mimar, tasarımcı ve akademisyen olarak, tüm çalışmalarında yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymayı ve mimarlık pratiğinin yeni tasarım teknolojileri ile kurduğu ilişkisel düşünce kapasitesini geliştirmeyi hedefler.

2004 yılında uluslararası platformda başlayan profesyonel mimari çalışmaları ile uzmanlığını, master-plan, yüksek yapılar; konferans merkezi, müze gibi kültürel yapı tasarımlarından özel üretim mobilya tasarımlarına, farklı ölçeklerde, geniş bir yelpazede geliştirmiştir. Tasarımları ile Europe 40 under 40, FEIDAD Tasarım Ödülü (Far Eastern International Digital Architecture Design Award) ve İsviçre Sanat Ödülü (Swiss Arts Award) gibi birçok prestijli ödül almıştır. Çeşitli ulusal, uluslararası ve davetli mimari proje yarışmalarında, sergilerde ve yayınlarda yer aldı. Projeleri arasında İstanbul’da yapımı devam eden fütüristik yapıdaki 369 metrelik “Istanbul TV ve Radyo Kulesi” ile Güney Kore’nin Seul şehrinde ki dünyanın ilk öncü  “Robot Bilimi Müzesi” yer almaktadır. 

Profesyonel mimarlık  çalışmalarına paralel olarak AA (Architectural Association, London), SAC (Staedelschule of Architecture, Frankfurt) , LAU (Lebanese American University, Beirut), ITU (Istanbul Technical University) , BU (Bilgi University, Istanbul) gibi çeşitli eğitim kurumlarına stüdyo yürütücüsü, misafir konuşmacı ve jüri üyesi olarak davet edilmiştir. 

Istanbul’da kendi mimarlık pratiğini kurmadan önce, Londra’da Zaha Hadid Architects bünyesinde Lead Architect  ( Proje yürütücüsü ) olarak ulaslarası platformda tecrübe edinmiştir. ( 2006-2013)

Architectural Association Design Research Laboratory’de (AA DRL 04’-06’) Mimarlık ve Kentsel Tasarım üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır ve lisans eğitimini ise Istanbul Teknik Üniversitesinde bölüm birincisi olarak tamamlamıştır, ITU (2003) Istanbul. 

SPONSORLAR

MSTAS 2020 2223-B Yurt İçi Bilimsel Etkinlik Düzenleme Desteği kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.

  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • YouTube - Beyaz Çember